„Dobry start”

Od 1 lipca 2020 r. można składać wnioski o ustalenie prawa do świadczenia „Dobry start” w formie elektronicznej przez portal Empatia, portal PUE ZUS, a także za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Wnioski w formie tradycyjnej (papierowej) można składać od 1 sierpnia 2020 r. osobiście
w Ośrodku Pomocy Społecznej w Łapszach Niżnych lub za pośrednictwem poczty na adres: Ośrodek Pomocy Społecznej w Łapszach Niżnych ul. Jana Pawła II 61, 34-442 Łapsze Niżne (decyduje data wpływu).

WAŻNE !!! Osoby, które od lipca 2019 r. złożyły wnioski o świadczenie wychowawcze, tzw. 500+ mają przyznane prawo do świadczenia do 31 maja 2021 r. W związku z tym, osoby, które posiadają już do niego prawo nie składają w tym roku wniosków. Informacja o terminie składania wniosków na nowy okres zasiłkowy zostanie podana w stosownym czasie.

W Gminie Łapsze Niżne można skorzystać bezpłatnie i anonimowo ze wsparcia:

- psychoterapeuty: w formie konsultacji, poradnictwa, terapii dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych, samotnych i rodzin przeżywających sytuacje kryzysowe związane m.in. z chorobami (m.in. onkologicznymi), niepełnosprawnością, żałobą, zaburzeniami zachowania u dzieci i młodzieży,
z uzależnieniami

- mediatora:  W jakich sytuacjach mediacja może być prowadzona?

  1. Sprawy rozwodowe:·sposób rozstania, rodzaj pozwu z orzekaniem o winie czy bez orzekania ·władza rodzicielska i miejsce zamieszkania dziecka ·kontakty dziecka z rodzicem, który nie będzie sprawował bezpośredniej opieki nad nim sposób korzystania ze wspólnego mieszkania po rozwodzie ·wysokość alimentów
  2. Sprawy o podział majątku po rozwodzie
  3. Sprawy związane z opieka nad dziećmi po rozwodzie orzekane przez sądy rodzinne:·sprawy o ustalenie kontaktów z dzieckiem ·sprawy o zmianę wyroku rozwodowego w części dotyczącej rozstrzygnięcia o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi rozwiedzionych małżonków.
  4.  Inne sprawy rodzinne:·konflikty małżeńskie (o ile nie są wskazane do terapii) ·spory wynikające z gospodarowania współwłasnością (np. sprawy spadkowe) ·konflikty miedzy rodzicami i dziećmi (także dorosłymi dziećmi) ·pomoc w uzgodnieniu zasad opieki nad członkami rodziny chorymi, niepełnosprawnymi, w podeszłym wieku ·konflikty w rodzinach zastępczych i adopcyjnych.

- radcy prawnego: udzielanie informacji, porad, pomoc w przygotowywaniu pism przez prawnika świadczone m.in. w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego, karnego, administracyjnego, prawa pracy.

Więcej informacji można uzyskać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Łapszach Niżnych

Data: 
poniedziałek, Lipiec 20, 2020
Back to Top