Konkurs edukacyjny - "Niezwyciężone. Bohaterki Niepodległej" 1918-1921
Ruszył filmowy konkurs edukacyjny - "Niezwyciężone. Bohaterki Niepodległej" 1918-1921 - organizowany przez IPN we współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego, i objęty patronatem honorowym Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy, który może być szczególnie atrakcyjny dla uczniów spiskich szkół i młodzieży stąd pochodzącej, ze względu na to że jego przedmiotem mogą być postaci z ich sąsiedztwa, a dla niektórych, zwłaszcza Jurgowian i Łapsz Niżnych, może nawet i z rodziny (z pokolenia prababć lub praprababć).
Zadaniem uczestników konkursu (młodzieży w wieku 10-19 lat), będzie stworzenie krótkiego filmu o kobiecie, która brała udział w walce o niepodległą Polskę i została odznaczona Krzyżem, bądź Medalem Niepodległości. Na Spiszu, wśród co najmniej 46 uhonorowanych tak Spiszaków, były przynajmniej trzy kobiety - "Bohaterki Niepodległej":
1. Weronika Mondlak (córka Grzegorza i Anny z domu Chowaniec) z Jurgowa
2. Zofia Pawlak z domu Tybor (córka Macieja i Marii z domu Chowaniec) z Jurgowa
3. Maria Wiśmierska z domu Haber (córka Józefa i Zofii z domu Stanek) z Łapsz Niżnych
i bardzo aktywnie działała w tym okresie na Spiszu jeszcze jedna kobieta, możliwe że przyszła święta, Józefa Machayówna z Orawy.
Już samo uczestnictwo we wstępnym etapie konkursu (do 17 marca 2022 r.), czyli wybór bohaterki i przygotowanie o niej krótkiej wideoprezentacji, może mieć spore znaczenie edukacyjne dla młodzieży Spisza, bo dzięki niemu będą mogli poznać mało znany okres dziejów swojego regionu i uświadomić sobie istnienie w przeszłości takich niezwykłych postaci w ich miejscowości, a może i w rodzinie.
Uczestnictwo w konkursie może być tym istotniejsze, że część młodzieży może być połączona więzami rodzinnymi ze wspomnianym "Bohaterkami Niepodległej", i mogą się wtedy nimi bliżej zainteresować jak i odkryć nieznane dotąd archiwalia rodzinne dotyczące tych postaci, co może mieć nawet znacznie dla nauki.
Strona konkursu - https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/konkurs
regulamin konkursu - https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/konkurs/157880,Regulamin-IV-edycji-konkursu-quotNiezwyciezone-Bohaterki-Niepodleglejquot.html
Poniżej linki do dwu materiałów opublikowanych na podhalańskim portalu, w których pokazano nieco bliżej wszystkie kobiety z tego terenu spełniające kryteria konkursu, w tym podano o nich skrótowe informacje biograficzne, a także przedstawiono najważniejsze zasady konkursu.
"Niezwyciężone. Bohaterki Niepodległej" również na Spiszu i Orawie - konkurs"
"Józefa Machayówna i 13 zapomnianych „Bohaterek Niepodległej” 1918-1921 z Orawy"
Dla ułatwienia załączone zostały też pdf obu wspomnianych tekstów.