OŚWIADCZENIE GMINY ŁAPSZE NIŻNE W SPRAWIE INFORMACJI POWIATOWEGO ZARZĄDU DRÓG W NOWYM TARGU W SPRAWIE PLANOWANEGO PRZYSTĄPIENIA DO ROZBÓRKI MOSTU NA RZECE BIAŁCE OD DNIA 1 MARCA 2022 R.

Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Targu jest inwestorem z ramienia Powiatu Nowotarskiego budowy mostu na Rzece Białce w ciągu drogi powiatowej nr 1642K Groń-Trybsz-Niedzica    w km  2+131,50.

Inwestycję zaplanowano bez zabezpieczenia przeprawy zastępczej lub objazdu w pobliżu mostu.

W celu zabezpieczenia interesów Mieszkańców Gminy Łapsze Niżne, po powzięciu wiadomości, że Wykonawca wyłoniony w procedurze przetargowej nie podejmie się urządzenia przeprawy technologicznej przez rzekę Białkę w postaci brodu, wzorem rozwiązań sprzed lat w Nowej Białej, Wójt Gminy Łapsze Niżne podjął szereg działań, mających na celu skrócenie zaplanowanych przez inwestora dróg objazdowych.

Po wcześniejszych spotkaniach roboczych i  interwencjach w tej sprawie, zostało także złożone pismo do Starosty Powiatowego z prośbą o współfinansowanie rozwiązań alternatywnych dla realizacji inwestycji powiatowej, ponieważ Gmina partycypuje  w kosztach inwestycji, zapewniając wkład własny w wysokości 50 % planowanych kosztów tj. około 7 000 000 zł.

Rozwiązaniem rekomendowanym przez Wójta Gminy Łapsze Niżne było urządzenie objazdu budowy mostu z miejscowości Trybsz do miejscowości Krempachy po drogach gminnych. Kolejnym - pomoc powiatu w wyremontowaniu drogi do Czarnej Góry oraz jej zimowe utrzymanie przez powiat. Wójt Gminy  zawnioskował o wstrzymanie robót budowlanych na moście do końca listopada 2021 r., w celu wdrożenia rozwiązań alternatywnych. Pismem z dnia 10 sierpnia 2021 r. PZD w Nowym Targu poinformowało, że Zarząd Powiatu przychylił się do wnioskowanej przez Wójta Gminy Łapsze Niżne zmiany harmonogramu robót budowlanych oraz związanych z tym płatności za roboty budowlane na moście, wnosząc o podjęcie stosownej uchwały przez Radę Gminy Łapsze Niżne, aktualizującej terminy udzielenia pomocy Powiatowi Nowotarskiemu. 9 września br. Powiatowy Zarząd Dróg poinformował także, iż przychyla się do wnioskowanej  zmiany terminu wejścia w teren wykonawcy do listopada. Pomniejszono wkład własny Gminy Łapsze Niżne o kwotę 650 000 zł na poczet urządzenia objazdu.  W konsekwencji powyższych ustaleń Gmina Łapsze Niżne podjęła starania  o urządzenie drogi objazdowej z Trybsza do Krempach przy wstępnym zaangażowaniu Gminy Nowy (tj. wykonano dokumentację projektowo-kosztorysową, ogłoszono przetarg na urządzenie objazdu  w standardzie  nawierzchni asfaltowej). W ostatnich dniach września przetarg na budowę drogi wewnętrznej został unieważniony z uwagi na fakt, iż Gmina Nowy Targ odstąpiła od koncepcji przebudowy drogi gminnej  w Krempachach z uwagi na sprzeciw Mieszkańców Krempach wobec planowanej inwestycji.

Z uwagi na powyższe 28 września 2021 r. został złożony wniosek do Dowódcy Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych  o pilne wykonanie mostu zastępczego. Z uwagi na interes publiczny Wójt Gminy Łapsze Niżne zwrócił się także o zwolnienie gminy z ponoszenia kosztów pośrednich wykonania mostu. Przeprowadzona w październiku wizja w terenie z udziałem Wojska, tj. przedstawicieli 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia, 3 Batalionu Inżynieryjnego z Niska oraz Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Nowym Targu, a także przedstawicieli Wód Polskich oraz Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu potwierdziła, iż Wojsko posiada możliwość budowy tymczasowego obiektu mostowego z konstrukcji DMS-65, po uzyskaniu mostu przez gminę z zasobów strategicznych państwa.

7 października 2021 r. po rekonesansie w terenie z udziałem Wojska, przedstawicieli Wód Polskich i PZD  - Wójt Gminy Łapsze Niżne zwrócił się z kolejnym wnioskiem w sprawie przedłużenia terminu wstrzymania robót na moście. Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Targu stał na stanowisku, że początek marca 2022 r. jest ostatecznym terminem przystąpienia przez PZD do rozbiórki istniejącego mostu, niezależnie  od stopnia zaawansowania budowy tymczasowego obiektu mostowego przez gminę, ponieważ jest to ostatnia możliwa data, która (przy założeniu optymalnych warunków pogodowych i braku zdarzeń nieprzewidzianych) daję szansę wykonawcy na wykonanie wszystkich elementów konstrukcyjnych nowego mostu przed końcem 2022 r. W piśmie z 16 września 2021 r. PZD przypomniał, że Powiat Nowotarski złożył wniosek do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg o refundację wydatków  z 2022 r. zadania polegającego na budowie mostu i jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany, wtedy zrefundowane mogą być wyłącznie wydatki poniesione  w roku 2022, zatem wszelkie opóźnienia w procesie inwestycyjnym mogą przekreślić uzyskanie refundacji, a co za tym idzie obniżenie wkładu własnego Powiatu Nowotarskiego i Gminy Łapsze Niżne.  Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko powiatu a także kwestię kwalifikowalności wydatków, w przypadku otrzymania wnioskowanego przez powiat dofinansowania do budowy mostu, zwrócono się o wstrzymanie robót do marca 2022 r., ze świadomością, iż czas  potrzebny do spełnienia warunków formalno-prawnych z uwagi na procedury administracyjne oraz czas na wybudowanie tymczasowego obiektu mostowego do marca 2022 r. jest bardzo krótki. 13 października 2021 r. PZD poinformowało, że prace budowlane zostały wstrzymane do  28 lutego 2022 r.

W dniu 14 października 2021 r. Prezes Rady Ministrów podjął decyzję o nieodpłatnym udostępnieniu na rzecz Gminy Łapsze Niżne rezerw strategicznych (rodzaj asortymentu: konstrukcja mostu składanego DMS-65 wraz z podporami). Kancelaria Prezesa  Rady Ministrów, reprezentowana przez Podsekretarza Stanu Z-cę Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Pana Rafała Siemianowskiego poinformowała o tym fakcie Dyrektora Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Dyrektor Agencji pismem z dnia 19 października poinformował  o gotowości udostępnienia konstrukcji mostowej z magazynów agencji po uzyskaniu informacji szczegółowych odnośnie wymaganych elementów na podstawie opracowania projektu technicznego dla przeprawy.

Z uwagi na powyższe w październiku 2021 r. wszczęta została procedura wyłonienia  wykonawcy dokumentacji projektowo-kosztorysowej budowy tymczasowej przeprawy mostowej. Zgodnie z podpisaną 29 października 2021 r. umową, projektant miał za zadanie opracowanie kompletnej dokumentacji technicznej dla inwestycji w terminie do 15 lutego 2022 r., w tym opracowanie operatu wodno-prawnego i innych dokumentów z zakresu ochrony środowiska w terminie do 31 grudnia 2021 r. (lokalizacja mostu umiejscowiona jest na obszarze NATURY2000, kod obszaru PLH120024).

W uchwale budżetowej na rok 2022 Rada Gminy Łapsze Niżne zabezpieczyła środki na wykonanie mostu zastępczego, przy czym na jego koszt składać się będzie m.in. usługa specjalistyczna montażu, koszty transportu i zakwaterowania wojska a także wykonania najazdów i podpór pod konstrukcję mostu tymczasowego. Dzięki staraniom gminy – udostępnienie mostu z rezerw strategicznych nastąpi nieodpłatnie,  gmina zostanie zwolniona także z kosztów pośrednich usługi.

Dzięki procedowaniu wniosków Gminy Łapsze Niżne bez zbędnej zwłoki oraz przychylności takich podmiotów jak PGW Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie i w Nowym Sączu, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Urząd Gminy Nowy Targ, Polski Związek Wędkarski okręg Nowy Sącz, Leśna Wspólnota Urbarialna w Trybszu, Leśna Wspólnota Urbarialna w Nowej Białej, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Powiatowy Zarząd Dróg Powiatowych w Nowym Targu - okres opracowania stosownej dokumentacji został  maksymalnie skrócony i przewidujemy, że do 15 lutego 2022 r. wydane zostanie pozwolenie wodnoprawne dla planowanej inwestycji, które będzie podstawą do  złożenia wniosku  o zgłoszeniu budowy tymczasowego obiektu budowlanego wraz z wymaganymi załącznikami.

Obecnie gmina przygotowuje postępowanie przetargowe na wykonanie najazdów i podpór dla mostu tymczasowego.  Po wyłonieniu wykonawcy i wykonaniu najazdów, most tymczasowy będzie montowany przez Wojsko.

Należy wziąć pod uwagę, iż czas wykonania usługi specjalistycznej przez Wojsko jak również prace związane z wykonaniem najazdu mogą nastąpić po uzyskaniu wszelkich pozwoleń wymaganych prawem budowlanym i są uzależnione od warunków atmosferycznych i sytuacji hydrologicznej, w tym stanu wód.

Mając na uwadze stanowisko powiatu, informujące, iż z dniem 1 marca 2022 r. Wykonawca przystępuje do rozbiórki mostu na rzece Białce może wystąpić sytuacja, iż prace związane  z wykonaniem przeprawy zastępczej prowadzone przez gminę, pokryją się z działaniami powiatu, a zatem  zaistnieje konieczność korzystania z objazdów wytyczonych przez powiat.

Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Targu jest odpowiedzialny za organizację transportu zbiorowego na czas budowy mostu – wszelkie informacje związane z organizacją ruchu będziemy przekazywać Mieszkańcom Gminy Łapsze Niżne na bieżąco po uzyskaniu informacji od inwestora.

 

Data: 
poniedziałek, luty 7, 2022
Back to Top